Dış Mekân Dijital Baskı Nedir?

Dış Mekân Dijital Baskı

Açık hava reklamcılığı sektöründe kullanılan; tanıtım, reklam amacı ile büyük veya küçük afişler, araç üstüne giydirmeler, billboardlar vs. gibi malzemelerin hazırlanmasında kullanılan baskı çeşidine dış mekân baskı denmektedir. Kullanılan malzemelerin kalitesi ve dijital baskı makinelerinde kullanılan boyaların kalitesine göre fazla güneşte ve kötü hava şartlarında da dayanıklılık göstermektedir.

Dış Mekân Dijital Baskının Avantajları

Diğer baskı türlerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri de dış mekân baskı zorlu hava şartlarında çok fazla dayanıklılık göstermektedir. Aynı zamanda da tanıtımını yapmak istediğiniz bir hizmeti ya da ürünü istediğiniz boyuta getirmenize olanak tanır.

Dış Mekân Dijital Baskının Kullanım Alanları

Işıklı raketlerde, üç boyutlu görsellerde, billboard, binaların dış cephesinde, ışıklı ve ışıksız yönlendirme tabelalarında, mağazanın cam vitrinlerinde A’dan Z’ye aklınıza gelebilecek her türlü sektörde kullanılmaktadır.

Dış Mekân Dijital Baskının Çeşitleri

  • Vinil Baskı

Vinil baskı; ışıklı ve ışıksız olarak ikiye ayrılır Işıklı vinil; florasan destekli tabelalarda kullanılmaktadır.  Işıksız vinil; tabelalarda, afişlerde ve dış mekân bina cephelerinde billboardlarda kullanılmaktadır.

  • Folyo Baskı

Cast, normal ve şeffaf folyo olarak sıralayabiliriz. Normal folyolar cam vitrinlerde, tabelalarda, yönlendirmelerde ve cephelerde kullanılmaktadır.  Cast folyolar, çıkıntısı ve girintisi çok fazla olan yerlerde ve özellikle araç kaplamalarında sıcak hava ile uygulanmaktadır. Cast folyo üzerine özel laminasyon atıldığı sürece de daha uzun ömürlü olmaktadır.  Şeffaf folyoya ise dijital baskı ters bir şekilde basılır ve içerden yapıştırılır, stickerlarda kullanılır.

  • Mesh Baskılı Vinil

Delikli olma özelliği ile mesh vinil, bina cephelerinde ve özellikle bina cephe tadilatlarında koruma görevini üstlenerek, yapılan dış mekân baskı ile reklam amaçlı olarak da kullanılabilen bir üründür.

  • One Way Vision Baskı

Reklam isteyipte görüntü kirliliği yaratmak istemeyen müşteriler için en ideal folyo çeşidi one way visionbaskıdır.  One way visionda mesh vinil gibi delikli olma özelliğine sahip bir folyodur. Bu özelliği sayesinde müşterilerimize hem reklam yaptırıyoruz hem de dışarıya güzel görünür. Yapışkanlı olma özelliklerinden dolayı camlı binalarında dış cephelerine ve vitrin camlarına uygulanmaktadır.

  • Cast Folyo

Diğer folyo çeşitlerine göre daha hassas bir folyo türüdür. Uygulanacak alana daha hakim olan cast folyo, sıcak hava ile uygulanmaktadır. Esnek olma özelliğinden dolayı ise girinti ve çıkıntılara daha iyi mukavemet sağlar ve söküm sırasında ise uygulanan yere kesinlikle zarar vermez.

  • Canvas Baskı

Bu çeşit malzemede ise resimlerinize yağlı boya tablo görüntüsü verebilme imkânınız vardır.

İç Mekân Dijital Baskı Nedir?

İç Mekân Dijital Baskı Nedir?

Kapalı alanlarda ve iç mekânlarda kullanılan baskı türüne iç mekân baskı türü denmektedir.  Detayların çok net görülebileceği, fotoğraf kalitesinde iç mekân baskı tercih edilmektedir.  Fotoğraf baskısı, poster, afiş gibi baskılarda, ürünlerin reklamını ve tanıtımını yapan baskılar, daha yakında görülebilen baskılar iç mekân dijital makinaları ile yapılabilen baskılardan elde edilmektedir.

Yüksek kalitedeki görsellerin, yüksek çözünürlüklü dijital baskı makinalarından baskıların alınması ile birlikte, çok fazla yakın mesafeden de detayların problemsiz, hatasız görülebileceği baskılar yapılabilmektedir.

İç Mekân Reklam Çeşitleri

  • Yönlendirmeler
  • Tabela

İç Mekân Reklam Baskıları Nedir?

Ulaşması istenen, amaçlanan kitleye istenen mesajın en doğru ve uygun biçimde ulaşabilmesini amaçlayan iç mekânlarda kullanılan reklamların tümüne iç mekân reklam denmektedir.  Broşür tutucuları, alüminyum çerçeveler, tanıtım standları ve bunun gibi display ürünler iç mekân reklam araçlarıdır.

Genel olarak daha çok sıcaklarda ve yağmurlu hava koşullarının dışındaki kötü hava koşullarına maruz kalmayacak mecralar için kullanabilecek görsellerde iç mekân baskı türü tercih edilmektedir.

İç mekân baskı türü yüksek kalitede çözünürlük baskı olanağı sağladığı için verdiği canlılık ile beraber mükemmel bir görünüm sağlamaktadır.

Mağazalar, alışveriş merkezleri, kongre ve lansmanlar gibi kapalı özel günlerde kullanılmaktadır. Çok yüksek çözünürlüklü olması sebebiyle baskılarda daha net ve daha canlı görüntüler elde edilmektedir.